Blog

Kariyer Yönetimi "Kendini Tanıma"

17.06.2017

Kariyer yolculuğuna başlamadan önce yapılması gereken ilk adım kendinizi tanıma sürecidir. Her insanın içerisinde bir deha gizlidir. Gelişim yolundaki en büyük güç insanın kendisidir. Neden mi? Çünkü parmak izinize kadar farklısınız, farklı algılara farklı potansiyellere sahipsiniz, eksikliklerinizi ve bunu nasıl giderebileceğinizi en iyi siz biliyorsunuz. Hangi alanlarda iyi olduğunuza değil, aynı zamanda sizi neyin harekete geçirdiğine de bakmak önemlidir. Kendini tanıma süreci sizi neyin harekete geçirdiğine bakmanızı sağlayacaktır.

 

Bugüne kadar kendi gelişiminiz için neler yaptınız? Yaptığınız hangi şeyler de kendiniz ile gurur duyuyorsunuz? Başarı hakkında birçok tanım yapılmakta ancak başarıyı birçok insan bir şirketin CEO’su olmak, Everest’e tırmanmak gibi bir his uyandırmakta ve birçok insan başarı kavramından ürkmektedir.

 

 

Her insan kendine bir takım hedefler belirler ve bu yönde ilerlerler ancak bu hedefler gerçekten bizim belirlemiş olduğumuz hedefler mi yoksa çevremizin bizim adımıza koyduğu hedefler mi? Ne yazık ki birçok insan kendi hedeflerinden uzaklaşmakta ve birilerinin onun adına koyduğu hedeflere ulaşmak için çabalamaktadır ve sonuç olarak o hedefe ulaşmış olsalar dahi genel anlamda bir mutsuzluk söz konusudur.

 

Hedeflerimizi belirlerken içinde olduğumuz duruma bakmamız gerekmektedir. Şu an hangi durumdayız ve ne yapıyoruz? Bunu kendimize tarif etmemiz gerekli, bunu kendimiz ile bir kavram sohbeti yaparak ya da bir kâğıda yazarak yapabiliriz. Bu durum içerisinde görevimiz ne ya da üstlenmiş olduğumuz sorumluluklar neler? Başarı, pasif bir eylem değildir. Bu durum içerinde yaptığımız eylemler neler? Birilerine liderlik mi yaptık, bir şeyleri organize mi ettik? Ticaret mi yaptık? Bu durum içerisinde hangi sonuçları elde ettik ve bize olan faydası var mıydı?

 

 

 

Kendinizi tanıma sürecinde, hangi alanlarda daha yetkinsiniz bunları kavramaya çalışın ve sadece sonuç odaklı düşünmeyin. Çünkü bir şeyleri elde etmeye çalıştığınız yolculuklar da denediğiniz ya da var olan yeteneklerinizi kullandığınız metotlarda neler de daha iyisiniz, nelerde bilgi birikiminiz yüksek sadece bunları görmeyeceksiniz ayrıca öğrendiğiniz yeni şeyler sizi gerçekten mutlu edecek mi ya da size fayda sağlayacak mı bunları düşünün ve bu yolda uyguladığınız şeyleri listeleyerek yazın. Bunu uygularken izleyeceğimiz yol;

 

 

  • KESİNLİK Gerçekten ne istiyorsun?
  • ÖLÇÜLEBİLİRLİK Hedefe ulaşıp, ulaşmadığını nasıl anlarsın?
  • ULAŞILABİLİR hedefe ulaşmak için yapılan eylemler neler?
  • GERÇEKÇİ Mümkün kılan nedir?
  • ZAMANLI Hedefe zaman sınırı koymak

 

·         Kendinizi daha iyi anlamak ve tanımak için yaptığınız şeylerde elde etmiş olduğunuz olumlu sonuçları yani başarılarınızı yazarak neyi iyi yaptığınızı göreceksiniz.