Blog

Yönetici Olmak

11.07.2017

En zor iş nedir diye sorarsanız her mesleğin kendine göre birçok zorluğu var ancak ben “Yöneticilik” derim.

Aslında dışarıdan bakıldığında rahat ofis ortamında, masa başında çalışmak akla geldiğinden dolayı birçok kişinin hadi sende dediğini duyar gibiyim. “Beni bu düşünceye iten nedir?” sorusunun cevaplarını sizlere aktarmaya çalışacağım.

 

Aslında yönetici olmak için kaç kişiyle çalıştığınızın çokta bir önemi yok. Büyük ya da orta ölçekli bir kitlenin yöneticisi olursanız olun, her yöneticide olması gereken ortak özellikleri barındırmanız gerekmektedir.

 

 

 

Çalışma ortamında huzuru sağlamak, verimliliği arttırmak iyi yönetici olmanın gerektirdikleri arasında yer almaktadır. Yönetici eleştirisel düşünce yapısına mutlaka açık olmalıdır. Eleştirisel düşünceler kişinin algılarını açarak bilginin doğruluğundan emin olur ve doğru sonuçlara ulaşmak için analiz yapar ve mantığını kullanır. İyi bir düşünce yapısına sahip olmalı ve çalıştığı ortamda ki yaşanan her türlü şeyden bilgi sahibi olmalı, erken karar vermekten ziyade sorular sorarak, farklı fikirleri değerlendirmeli ve tüm seçenekleri gözden geçirerek konu hakkında değerlendirmeler yapmalıdır. Bu süreç içerisinde ki en önemli etken ise elbette “Etkin Dinleme” ‘dir. Karşısında ki kişiyi dinleyerek aradaki sinerjiyi yaratarak yaratıcılığı ortaya çıkarır. Zaman planlamasını doğru yaparak kısa ve uzun vadeli hedeflerini belirler, günlük iş planını oluşturarak öncelik listesini belirler, ortaya çıkabilecek zaman kayıplarını ortadan kaldırır. Ekibinde yer alan tüm üyelere ilgili konular hakkında geribildirimi tam sağlamalı, motivasyon ve performanslarını arttırmalıdır. Elbette ki en önemlileri arasında yer alan “Mentörlük” özelliğidir. Yönetici ekip arkadaşlarının potansiyellerini bilmeli ve bilgi, yeteneklerine göre rehberlik yapmalıdır.

 

Peki neden zor bir meslektir Yöneticilik?

Birçok kişinin kendine özgü ve kendi iç dünyasında alışkanlıkları vardır ve bu alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyecektir. Konfor alanından çıkmak onlar için bir hayli zordur. Yönetici demek sadece iş dağılımı yapan, görev tanımlama ve iş planı takibi yapman kişi olarak algılanmamalıdır. Yönetici kimi zaman anlaşılamayan, yanlış yapan biri olarak lanse edilecektir. Hatta bireyler tarafından her daim bir çıkarı kesin vardır yargısı dahi olacaktır. Ya da en kaba tabiri ile ofisinde klimalı odada oturan, çayını kahvesini istediği vakit içen takım elbiseli bay ya da bayandan tanımlanan bir kavram değildir.

 

Yönetici olmak zor bir meslektir çünkü iyi bir yönetici olmak için tüm bunları çok iyi sağlamak ve yönetmek gerekmektedir.